اشترانكوه


معرفی مجتمع آفتاب چغاخور

 

معرفی مجتمع آفتاب چغاخور

این مجتمع در اصل متلق به شرکت  پتروشیمی ایران – ژاپن  در ماهشهر یا همان BIPC می باشد  که اداره آن در اختیار شرکت خوارزمی است . مجتمع بر  روی یک تپه ای مرتفع مشرف به تااب چغاخور واقع شده است که چشم اندازی زیبا از دشت چغاخور را می توان از آن بالا مشاهده کرد و در پشت سر هم کوههای بلند کلار واقع شده اند مجتمع نزدیک روستای دستگرد قرار است .

تالاب چغاخور یکی از مناطق ارزشمند زادآوری پرندگان آبزی به خصوص اردکهای سرسبز و سرحنایی و محل توفقگاه تابستانی و زمستانی برخی از پرندگان مهاجر است.

 

تالاب بین المللی چغاخور در 25 کیلومتری بروجن قرار دارد و مساحت حوزه تالابی آن حدود 11 هزار و 500 هکتار است .

 

رشته کوه کلار مشرف بر تالاب با ارتفاع سه هزار و 830 متر از سطح دریا از دیگر جاذبه های این منطقه است که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

 

فاصله با بلداجی =  حدود 10 کیلومتر

حمزه علی : که یک امام زاده ای بر بالای کوه است قرار دارد و در دامنه این کوه  فضای سبز و پارک بازی برای کودکان و همچنین یک بلوار در وسط درختان سبز که دو طرف آن بازارچه محلی قرار گرفته است؛وجود دارد.

یکی از مناظر دیدنی شهرکرد پل زمان خان و پل کاهکش که دارای طبیعت سر سبز و عالی با رودخانه خروشان و مملو از آب که به زاینده رود می رود. یکی دیگر از مناطق تاریخی شهرکرد، موزه سنگی چالشتر است.

فاصله تا شهرکرد :

مجتمع دو مسیر جهت رفتن به شهرکرد دارد :

1-    یکی جاده ای که از کنارتالاب عبور می کند و

2-     دیگری جاده ای که از بلداجی  به سمت شهرکرد می رود.

......................محمد توکلی – 5 اسفندماه 1391 – ممکو


محمد توكلي